miércoles, 11 de abril de 2012

Activitats


Bones,
Ja he dut a terme la unitat didàctica que vaig preparar per treballar el tema de la identitat que ja us adelantava. Aquí us deixo el recull d'activitats. Moltes d'elles són adaptacions d'activitats trobades a webs de caire educatiu. Espero us pugui ser útil.

ACTVITAT 1: Descripció i selecció de característiques personals.
Durada: 30 min
Objectius:
-          Detectar característiques que es valoren positives en les persones.
-          Ésser capaç de seleccionar les pròpies i les que no ho son.
Desenvolupament:
  1. Pluja d’idees sobre característiques que els/les destinataris/àries valoren com a positives en una persona.
  2. Selecció de 3 característiques o qualitats amb les que més s’identifiquen.
Recursos:
Pissarra.

ACTVITAT 2: Autoretrat.
Durada: 30 min
Objectius:
-          Identificar i expressar les característiques pròpies (positives i negatives).
Desenvolupament:
  1. Dibuixar, sense fer servir figures humanes, la seva persona. És a dir, fent servir el dibuix d’objectes, animals,… han d’il·lustrar les seves característiques personals en tots els àmbits (físics, emocionals, actitudinals i aptitudinals). Cal incidir que han de representar el que més destaquen de la seva persona ja sigui negatiu o positiu.
  2. Explicar al grup el perquè d’aquest dibuixos.
Recursos:
Material individual per dibuixar.



ACTVITAT 3: Campanya publicitària.
Durada: 1h i 15 min
Objectius:
-          Ésser capaç de realitzar valoracions positives tant d’una altra persona com de sí mateix.
-          Ésser capaç de rebre una valoració positiva.
-          Descobrir característiques pròpies que per sí mateixos no les destacaven. 
Desenvolupament:
  1. A l’atzar, cadascuna de les persones participants ha d’escollir una persona del grup (existeix la possibilitat que els toqui la seva pròpia persona.
  2. Disposen de 30 minuts per elaborar un petit anunci per tal d’aconseguir vendre la persona que ha escollit (No poden fer servir ni característiques físiques ni aspectes materials dels que disposi la persona; han de basar-se en qualitats i capacitats de la persona).
  3. Durant 30 minuts cadascuna de les persones haurà de fer públic el seu anunci i aconseguir el màxim nombre de compradors/es.
  4. En acabar l’activitat es plantejaran les següents qüestions:

-          Com us heu sentit quan algú parlava de vosaltres? Us agrada o us incomoda que parlin de vosaltres? Us sentiu més còmode quan parlen bé o malament?

-          Com us heu sentit quan parlàveu sobre vosaltres mateixos?

-          Us heu sentit identificats amb la descripció que feien sobre vosaltres? Heu trobat a faltar alguna cosa? Amb algun aspecte no esteu d’acord?

Aquestes qüestions poden fer referència a aspectes d’aquesta activitat així com de l’activitat 2. Autoretrat abstracte

Recursos:
Material individual per escriure.

ACTVITAT 4: Què fas a la UEC?
Durada: 15 min
Objectius:
-          Identificar l’objectiu comú del grup així com els aspectes que els distancien d’aquest objectiu. 
Desenvolupament:
1.   Es plantejarà la pregunta: Què fas a la UEC? Es tracta de recollir els motius que ells consideren que els han fet arribar al servei. També han d’exposar que volen aconseguir amb el seu pas per la UEC i també que creuen que ja han aconseguit.
2.   Les aportacions seran recollides a la Pissarra per tal de representar els aspectes comuns a tots ells i els aspectes que els allunyen d’aquest objectiu comú.
Recursos:
Pissarra per recollir les aportacions.

ACTVITAT 5: Visionat KIDS.
Durada: 2h i 30 min
Objectius:
-          Reflexionar sobre la influencia social i la pressió de grup.   
Desenvolupament:
1.   Visionat del film KIDS del director Larry Clark.
2.   Debat: Creieu que algunes de les actuacions estan influenciades pels amics/amigues?
Recursos:
Reproductor DVD.
Televisió.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Què et passa pel cap?